CZYM SĄ COLORED COINS?
Colored Coins to nic innego jak Bitcoin lub żeby być bardziej dokładnym część Bitcoina w postaci kilku satoshi która została oznaczona w taki sposób, żeby reprezentować innych aktywów takich jak akcje firmy, amerykańskie dolary, kredyt na samochód czy złoto. Żeby zrozumieć jak to działa trzeba najpierw zrozumieć czym tak naprawdę jest Bitcoin i jak rzeczywiście działa.

 

Czym jest Bitcoin?
Bitcoin to technologia wymyślona przez anonimowego programiste ukrywającego się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Nikt nie wie kim jest w życiu prywatnym, ani czym się zajmuje lecz nie ma to najmniejszego znaczenie. Bitcoin jest open sourceowy dzięki czemu tysiące programistów z całego świata przeprowadziło audyt oraz weryfikacje kodu nie znajdując żadnych ukrytych funkcji. Tłumaczenie działania Bitcoin nie jest prostą sprawą ponieważ nie możemy się odnieść do niczego w naszej historii, ani porównać do istniejących rozwiązań. Nie mniej mam jednak nadzieję, że pomogę Ci w zrozumieniu tego fenomenu.

Bitcoin jest otwartym, cyfrowym protokołem umożliwiającym przesyłanie oraz rejetr transakcji w internecie w ten sam sposób w jaki Hypertext Transfer Protocol (HTTP) jest protokołem obsługującym strony internetowe czy Simple Mail Transfer Protocol (SMTP) odpowiedzialny za emaile. Protokół Bitcoin został opisany przez Nakamoto w 2009 i od tego czasu jest rozwijany oraz wspierany przez miliony osób na całym świecie.

Zadaniem protokołu Bitcoin jest umożliwienie sieci komputerów obsługiwanych przez użytkowników którzy nie znają się osobiscie na połączenie się przez internet w celu wspólnego utrzymywania oraz weryfikacji poprawności wspólnej bazy danych zwanych Blockchain. Blockchain można porównać do swego rodzaniu rejestru prowadzonego przez banki czy giełdy w którym są wszystkie operacje przesyłu Bitcoin wewnątrz sieci. Z tego rejestru możemy dowiedzieć się który adres ma ile monet i kiedy miała miejsce dana transakcja.

Każdy bitcoin  ma bardzo przydatną funkcjonalność pełnienia swego rodzaju certyfikatu autentyczności z dziennkiem wszytskich zmian właściciela przez cały okres od momentu wygenerowania. Gdy ktoś postanowi przesłać daną monetę innej osobie, protokół cyfrowo podpisuje bitcoina. Można znaleźć pewną analogię do funkcjonujących już coraz rzadziej czeków bankowych tktóre równiez wymagają podpisów właścicieli w celu zrealizowania. W osoba która otrzymała cyfrowe monety również w pewnien sposób podpisuje bitcoina tak, aby sieć nikt rozpoznała jego podpis w przyszłości gdy chciał by przesłać te monety dalej. W ten sposób certyfikat własności bitcoinów może być przenoszona za pośrednictwem internetu z jednego komputera lub urządzenia mobilnego na drugie bo konieczności udziału firm pośredniczących obsługujące płatności takich jak banki czy specjalne serwisy.

Podsumowując, Bitcoin jest open sourceowym protokołem i oprogramowaniem do obsługi blockchain czyli swego rodzaju rejestru transakcji oraz aktualnego stanu posiadania monet.

Double-Spending i cena rynkowa
Finalnie bitcoiny są takimi samymi cyfrowymi plikami jak dokumenty Word, pliki mp3 czy zdjęcia. Każdy plik można kopiować bez większych problemów. Jeśli prześle Ci bitcoina możesz zrobić wiele kopii.

Czyli jeśli możesz kopiować i wklejać wedle upodobać zostane milionerem tworząc miliony bitcoinów?
Nie. Każdy bitcoin ma unikatowy identyfikator i blockchain, obsługiwany przez globalną sieć komputerów z uruchomionym oprogramowaniem Bitcoin, może rozpoznać ostatnią aktualną wersję tej konkretnej monety. Jeśli będziesz chciał swoje skopiowane miliony monet przesłać poprzez sieć Bitcoin, cały proces weryfikacji sprawi, że staną się one nic nie wartymi plikami ponieważ blockchain nie będzie dłużej rozpoznawał ich jako najnowszą i najbardziej aktualną wersję danej monety.

Dlatego właśnie bitcoiny nie są narażone na ‚double spend’ czyli wysłanie tych samych monet dwa razy. Raz przesłana moneta do drugiego użytkownika, jesli ta transakcja została poprawnie zweryfikowana przez globalną sięć nie może sotać wysłana ponownie. Nowym właścicielem tej jednostki stała się osoba która otrzymała je podczas poprzedniej transakcji.

Ta cecha eliminująca problem wysyłania dwa razy tych samych monet oraz weryfikacja posiadania bitcoinów stała się fundamentem do opracowania konceptu colored coin. Sieć Bitcoin posiada podobne zabezpieczenia jak New York Stock Exchange czy występujące w naturze zaadoptowane przez ludzkość jako środek wartości, złoto.

W jaki sposób powstają Colored Coins?
Żeby prościej to zobrazować można pomyśleć o wszystkich bitcoinach jako identyczncyh, pustych kartkach papieru. Są one częścią pracującej non stop sieci Bitcoin, lecz zaraz po powstaniu wszystkie są puste. Każda pusta kartka to moneta  przypisana jej od początku do końca. Każda informacja zapisana na danej kartce do 29 Kwietnia 2014 roku powodowała, że sieć Bitcoin miała problemy, żeby rozpoznać taką monetę co w rezultacie powodowało, że przesłanie jej do innej osoby było niemożliwe.

29 Kwietnia 2014 roku, główny klient Bitcoin został zaktualizowany do wersji 0.9 w której została dodana nowa funkcja zwana OP_RETURN. Dzięki tej aktualizacji kartki papieru przypisane do każdej monety mogą zostać zapisane i swobodnie przesyłane w sieci Bitcoin. Możemy wpisać tam „50 akcji RED PROJECT”, umowe sprzedaży czy akt własności kamienicy i przesłać je do innej osoby używającej sieci Bitcoin.

Full article on CO INFORMACJE Blog